صفحه اصلی
نقشه سایت
تماس با ما
ورود به سیستم
شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨  -  
مرکز  آمار  و فناوری  اطلاعات
صفحه اصليدرباره ماخدمات الکترونیکیتماس با ما همایش ملی آمار در نظام سلامت
بازديد اين صفحه :  18521
بازديد امروز :  9
کل بازديد سایت :  11016207
بازديدکنندگان آنلاین :  9
زمان بارگزاری : 0.44 ثانیه
»  تبادل با سپاس
 

دستورالعمل دریافت گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت

در راستای اجرایی سازی ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان (سپاس) در کشور و به منظور سنجش توانمندی محصولات نرم افزاری فعال در حوزه سلامت جهت تبادل اطلاعات با سپاس، گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت بر اساس فرایند مصوب و دستورعمل ذیل به متقاضیان اعطا می‌گردد:

1 - متقاضی می‌بایست نامه رسمی درخواست خود را مبنی بر قرارگیری در فرآیند اخذ گواهینامه به مرکز آمار و فناوری اطلاعات ارسال نماید. در این راستا، ضمن معرفی رزومه کاری شرکت، نوع سامانه اطلاعاتی و گواهی رتبه بندی معتبر شرکت‌های انفورماتیکی، اعلام نام، نام خانوادگی، تلفن تماس و آدرس پست الکترونیکی نماینده متقاضی، جهت تعاملات آتی در نامه رسمی الزامی است.

تبصره1: محصولاتی که جهت تمدید اعتبار گواهینامه اقدام می نمایند از این بند مستثنی بوده و نیازی به مکاتبه رسمی ندارند. ایشان می‌توانند مطابق فرآیند اخذ گواهینامه درخواست خود را در سامانه جیرا ثبت نمایند.

تبصره2: لازم است نامه رسمی درخواست در سامانه مکاتبات اداری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ثبت گردد و از این طریق در اختیار مرکز آمار و فناوری اطلاعات قرار گیرد.کلیه مکاتباتی که از طریق پست الکترونیکی صورت می‌پذیرد، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

2- متقاضی می بایست قبل از اعلام درخواست، نسبت به آماده­سازی مدارک لازم جهت اخذ گواهی اقدام نماید. مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه به شرح ذیل میباشد:

فرم درخواست گواهینامه مطابقت با استانداردهای سامانه پرونده الکترونیکی سلامت که به‌صورت کامل تکمیل شده باشد.

فرم تکمیل و امضا شده تعهدنامه متقاضیان دریافت گواهینامه مطابقت با استانداردهای سامانه پرونده الکترونیکی سلامت که مهر و امضا شده باشد. این فرم از طریق سامانه جیرا در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. نماینده متقاضی هنگام دریافت گواهینامه از مرکز آمار و فناوری اطلاعات باید اصل تعهدنامه را به این مرکز ارائه نماید.

گواهی رتبه بندی معتبر شرکتهای انفورماتیکی که توسط شورای عالی فضای مجازی صادر گردیده است.

گواهی فنی ثبت نرم افزار که توسط شورای عالی فضای مجازی صادر گردیده است .

3- فرآیند پیگیری درخواست‌ها از طریق سامانه درخواست و رهگیری جیرا پروژه دریافت گواهی سپاس (SDTL) انجام خواهد شد.

تبصره1: متقاضیان دریافت گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت برای نخستین بار، اطلاعات کاربری سامانه جیرا را از طریق پست الکترونیکی سپاس (به آدرس sepas@behdasht.gov.ir)دریافت خواهند کرد.

تبصره2: اطلاعات لازم جهت تبادل اطلاعات با سپاس پس از تکمیل مدارک، از طریق محیط درخواست جیرا در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

تبصره3: مقتضی است برای هر درخواست صرفاً یک مسئله در پروژه گواهی سپاس سامانه جیرا از سوی متقاضی ایجاد گردد. در صورت ایجاد مسئله تکراری کلیه درخواست‌ها باطل و متقاضی از ادامه فرآیند حذف می‌گردد.

4- پس از دریافت اطلاعات تبادل با سپاس، سیستم نرم افزاری متقاضی، بایستی براساس اسناد راهنمای سرویس مورد نظر و رعایت کلیه استانداردها اقدام به ساختاردهی بسته‌های اطلاعاتی نموده و سپس نسبت به ارسال اطلاعات اقدام نماید .سرویس‌های هدف جهت دریافت گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت برای هر یک از محصولات نرم‌افزاری، براساس الزامات و ابلاغیه‌های اعلامی وزارت متبوع از طریق سامانه جیرا در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. تعدادی از سرویس‌های هدف برای هر گروه از سامانه های اطلاعاتی به شرح ذیل می‌باشد:

  • سامانه‌های اطلاعات بیمارستانی (HIS) ملزم به فراخوانی سرویس هایی از جمله داده پیام اطلاعات خدمات سلامت، سرویس نظام ارجاع (سطح 2)، سرویس ثبت نتایج تست‌های آزمایشگاهی، سرویس آسیب‌شناسی، سرویس پذیرش بر خط و سرویس مدیریت تخت‌های بیمارستانی، سرویس نظام ثبت مرگ، داده‌پیام تجویزگر دارو (نسخه‌نویسی) و داده‌پیام نسخ دارویی داروخانه (نسخه‌پیچی) می‌باشند.
  • سامانه‌های اطلاعات کلینیکی (CIS) ملزم به فراخوانی سرویس‌هایی از جمله داده پیام اطلاعات خدمات سلامت، نظام ارجاع (سطح2)، داده پیام تجویزگر دارو(نسخه نویسی)، نسخ دارویی داروخانه(نسخه پیچی)،ثبت نتایج تست‌های آزمایشگاهی و آسیب‌شناسی می‌باشند.
  • سامانه‌های مدیریت خدمات بهداشتی ملزم به فراخوانی سرویس‌هایی از جمله نظام ارجاع (سطح1)،ثبت نتایج تست‌های آزمایشگاهی، آسیب‌شناسی، داده پیام تجویزگر دارو(نسخه نویسی)، نسخ دارویی داروخانه(نسخه پیچی) و دندانپزشکی می‌باشند.
  • سامانه‌های اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) ملزم به فراخوانی سرویس‌هایی از جمله آسیب‌شناسی و ثبت نتایج تست‌های آزمایشگاهی می‌باشند.
  • سامانه‌های اطلاعاتی داروخانه ای (PIS) ملزم به فراخوانی سرویس داده‌پیام نسخ دارویی داروخانه (نسخه‌پیچی) می باشند.
  • سامانه‌های آرشیو و مخابره تصاویر پزشکی (PACS) ملزم به فراخوانی سرویس تبادل اطلاعات تصاویر پزشکی می‌باشند.

تبصره1:جهت انجام بررسی‌های لازم از سوی متقاضی برای تست سرویس‌های هدف، ارسال تعداد حدودی بسته اطلاعاتی به هریک از سرویس های هدف جهت بررسی مشکلات و قابلیت ارسال اطلاعات توسط متقاضی مجاز بوده و پس از اعلام آمادگی متقاضی، هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری جلسه حضوری ارزیابی انجام خواهد شد.

تبصره2: دعوت به جلسه ارزیابی به صورت رسمی برای متقاضی ارسال می‌گردد و متقاضی ملزم به حضور در جلسه ارزیابی در موعد مقرر بوده و لازم است جهت ارزیابی سامانه اطلاعاتی، یک نسخه از نرم افزار به صورت کامل بر روی رایانه کیفی همراه باشد تا در جلسه ارزیابی تمامی سناریوهای تبادل اطلاعات سرویس‌‌های سپاس به نمونه تستی سپاس صورت پذیرد.

تبصره 3: در صورت عدم حضور متقاضی در موعد مقرر جهت برگزاری جلسه ارزیابی، نوبت ارزیابی متقاضی به انتهای صف متقاضیان منتقل خواهد شد و هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری مجدد جلسه مجدد طبق فرآیند صورت خواهد پذیرفت.

تبصره 4: درصورتی که از آخرین پیگیری متقاضی بیش از سه ماه گذشته باشد و اقدامی از سوی متقاضی صورت نگرفته باشد، مسئله مربوطه از سوی کارشناس مرکز آمار و فناوری اطلاعات مختومه اعلام خواهد شد. در صورت تمایل مجدد متقاضی برای دریافت گواهینامه، پس از یک ماه از موضوع مذکور، درخواست در قالب یک مسئله جدید ثبت گردد.

5- سوالات فنی در خصوص فراخوانی وب سرویس(ها) و نیز خطاهای احتمالی پرتاب شونده در جریان ارسال اطلاعات، در پروژه «سرویس‌های سپاس» سامانه جیرا مطرح گردد. لذا لازم است از درج سوالات فنی در محیط درخواست گواهی سپاس خودداری گردد.

6- تمدید گواهینامه مطابقت با استانداردهای سامانه پرونده الکترونیک سلامت در نهایت مستلزم مطلوبیت وضعیت شاخص‌های کمی و کیفی محتوای پرونده الکترونیکی بیماران در تبادل اطلاعات سیستم متقاضی با نمونه اصلی سپاس خواهد بود.

7- متقاضی موظف است از یک ماه پیش از انقضای تاریخ گواهینامه جهت تمدید اقدام نموده و حداکثر ظرف مدت یکماه پس از انقضای گواهینامه، گواهینامه تمدید گردد. درصورت عدم اقدام جهت تمدید در موعد مقرر، شناسه نرم‌افزاری متقاضی مسدود خواهد شد.

8- محصولات نرم‌افزاری که به دلیل مخدوش نمودن یکپارچگی سامانه پرونده الکترونیکی و ایجاد اختلال در سپاس، شناسه نرم‌افزاری آنها مسدود می‌شود، گواهینامه مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت آنها ملغی گردیده و متقاضی موظف به تمدید مجدد گواهینامه مذکور می‌باشد. لازم به ذکر است محصولاتی که شناسه نرم افزاری آنها مسدود می گردد، در ارزیابی تمدید گواهینامه، وضعیت سرویس دارای خطا به دلیل عدم رعایت ملاحظات فنی و اجرایی فراخوانی، با وضعیت «قابل قبول مشروط» احراز خواهد شد.

نام فایل

مسیر دریافت

فرآیند اخذ/ تمدید مجموعه گواهینامه های مطابقت با استانداردهای پرونده الکترونیکی سلامت

Certificate workflow

فرم درخواست اخذ/ تمدید گواهی

Certificate Form

سرویس‌ها و سامانه‌ها