صفحه اصلی
نقشه سایت
تماس با ما
ورود به سیستم
چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨  -  
مرکز مدیریت  آمار  و فناوری  اطلاعات
صفحه اصليدرباره ماخدمات الکترونیکیتماس با ما ثبت اطلاعات سامانه ها
بازديد اين صفحه :  1380
بازديد امروز :  389
کل بازديد سایت :  11168098
بازديدکنندگان آنلاین :  11
زمان بارگزاری : 0.26 ثانیه
موقعیت:  صفحه اصلي > منو برگه اي  > توسعه سامانه مدیریت و نظارت برشبکه تولید و توزیع فراورده های خونی 
»  توسعه سامانه مدیریت و نظارت برشبکه تولید و توزیع فراورده های خونی
 
شرح مختصر: نظام مراقبت و نظارت بر مصرف خون و فرآورده‌‌های خونی (هموویژلانس) به معنای پایش و نظارت بر کل زنجیره انتقال خون از اهداکننده تا دریافت‌‌کننده و تجزیه و تحلیل داده‌‌های مرتبط با عوارض ناخواسته انتقال خون و فرآورده‌‌های آن، به منظور شناسایی علل رخداد عوارض و جلوگیری از وقوع مجدد آنها است. با توجه به اینکه رخداد عارضه در فرایند تزریق خون و فرآورده‌‌هـای خـونی بسیار شایع‌‌تر از خطر انتقال عوامل عفونی می‌‌باشد؛ بنابراین، در مسیر حفظ سلامت بیمار، جلوگیری از تکرار خطاهای مشابه و قابل پیشگیری و راه‌‌اندازی نظامی منسجم برای گزارش‌‌دهی بسیار ضروری به نظر می‌‌رسد.

در نظام مراقبت و نظارت بر مصرف خون و فرآورده‌‌ها (هموویژلانس) چهار فرايند اصلی شامل درخواست خون و فرآورده‌‌ها توسط پزشكان و مراكز درماني،‌ نگه‌‌داري خون و فرآورده‌‌های خونی در بانك خون مراکز درمانی، انجام آزمايش‌‌های سازگاري قبل از تزريق و مهم‌‌ترين فرایند یعنی نظارت بر روند تزريق و عوارض پس از تزريق، مورد پايش قرار می‌‌گیرد.

بهبود فرايند تزریق خون و فرآورده‌‌های خونی به منظور ارتقای سلامت بيماران در مراکز درمانی و همچنین گردآوري و تجزيه و تحليل داده‌‌هاي مرتبط با عوارض ناخواسته تزريق خون و فرآورده‌‌ها و شناسایی علل رخداد عوارض و ارایه اقدام‌‌های اصلاحي لازم و مناسب براي جلوگيري از وقوع مجدد آنها از مهم‌‌ترین اهداف نظام مراقبت و نظارت بر مصرف خون و فرآورده‌‌ها (هموویژلانس) است.

هدف این پروژه توسعه سامانه ای است که مدیریت هر چهار فرآیند اصلی که قبلا به آن­ها اشاره شد را در برگیرد. لازم به ذکر است که علاوه بر این چهار فرآیند اصلی، فرآیند دریافت خون از فرد اهداکننده و تبدیل آن به فراورده خونی توسط سامانه داخلی مراکز انتقال خون پوشش داده می­شود. در این پروژه سامانه اطلاعات بیمارستانی مستقر در مراکز درمانی از طریق سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سپاس) با سامانه داخلی مراکز انتقال خون مرتبط شده و این ارتباط منجر به پوشش یکپارچه کلیه فرآیندها در سراسر زنجیره انتقال خون از اهداکننده تا دریافت‌‌کننده خواهد شد.

گستره ارئه خدمت: ملی

 

 

 

سرویس‌ها و سامانه‌ها